Återvinning av solceller
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Solceller riskerar bli ett stort problem när dom inte längre fungerar. Den här videon går igenom varför det varit svårt att återvinna solceller, hur det håller på att bli bättre och hur det skiljer sig mellan USA och EU.
Videon jämför när vi hade liknande problem med blysyrabatteriet (bilbatterier), men där vi idag återvinner näst intill alla sådana.
Och intressant att höra hur EU verkligen ligger i framkant på ett bra sätt när det kommer till att återvinna solceller.
Jag är enorm förespråkare av solceller, men det är också viktigt att förstå nackdelarna och vad man kan göra för att minska problemen.
Mvh // Johan
25 USD att återvinna en panel. Jag tycker ansvaret borde ligga hos tillverkarna, vilket placerar kostnaden hos köparna. Det tycker jag är helt okej tills något annat system dyker upp.
Tillverkarna skulle kunna tvingas deponera pengarna i samband med att de säljer solpanelerna så att de finns när det är dags att återvinna.
#1:
Jag tycker ansvaret borde ligga hos tillverkarna
Det är precis så det fungerar i EU.
Mvh // Johan
#2: Aha, följs det upp också?
#3: Vet inte. Är för positiv till solceller för att kritiskt granska sådant. :)
Mvh // Johan