Miljö iFokus

Miljö

Etiketter: klimatenergi
Läst 41 ggr
johan
1

Hur Tesla fick Australien att stänga kolkraftverken

Intressant artikel om hur kaxighet från Elon Musk fick Australien att satsa på stora batterier för att balansera upp elnätet och hur dom sedan dess fått flera kolkraftverk att stänga.

https://www.bloomberg.com/news/features/2023-04-04/how-tesla-tsla-elon-musk-are-helping-australia-quit-coal-power

Mvh // Johan

Niklas
0
#1

#0: Australien borde vara en perfekt plats för sol- och vindkraft. Enorma obefolkade ytor och massor av sol.

“@Elonmusk, how serious are you about this,” replied Australian software billionaire and climate activist Mike Cannon-Brookes. “Can you guarantee 100MW in 100 days?”

Musk responded: “Tesla will get the system installed and working 100 days from contract signature or it is free. That serious enough for you?” 

🙂


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

  • Redigerat 2023-04-07 10:05 av Niklas
Niklas
0
#2

Här är en annan artikel om Australien. De ska bygga en kraftpark med storlek motsvarande 8 New York med drygt 1.700 vindsnurror och 10.000 solpaneler. Målet är att de 26 gigawatt anläggningen kommer producera ska användas för att skapa ren vätgas. Den ska i sin tur driva några av världens största gruvor.

Läs mer i New York Times:

» Inside One of the World’s Biggest Green Hydrogen Projects - The New York Times (upplåst artikel)


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

johan
0
#3

Jag tror utmaningen för Australien är att avstånden kräver stora investeringar i kraftledningar. Men ja, fantastiska förutsättningar.

Mvh // Johan

Niklas
0
#4

I exemplet ovan lägger de kraftparken i anslutning till gruvorna. 🙂 Har för mig att det till och med är gruvägarna som har tagit initiativet.


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

Pyttelite
0
#5

Vad säger ursprungsbefolkningen då?

Om man nu ute går anlägga vinkraftsparker för samer får man anlägga vindkraftsparker för aboriginer?


Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.