Hur mycket avfall skapas vid tillverkning?
TV4 intervjuar Avfall Sverige som tagit fram rapporter på hur mycket avfall som skapas redan innan du får produkten i dina händer.
Det visar om igen hur viktigt det är att tänka efter innan man handlar, att använda sina saker längre och ge alla saker längre liv.
https://www.tv4.se/klipp/va/13771544/sa-manga-kilo-avfall-skapar-dina-jeans-steffo-vager-ju-en-del?
Mvh // Johan
Jag förfasas över hur mycket förpackningar vi får med oss hem hela tiden och som sen måste tas om hand. Åsa åker hela tiden med bilen full av förpackningar till återvinningen.
#1: Ja, det är hemskt. Speciellt om man tänker på hur många extra lastbilar som behövs för att frakta kartonger med 90 % luft.
Mvh // Johan
#2: Verkligen. Jag har försökt komma på ett bättre system, men det är svårt. Det skulle nog behövas en egen infrastruktur för att undgå specialförpackningar helt.
Och all dessa till förbannelse inplastade saker som man får bryta sig in i . Sedan ligger det ett papper i plasten som man skall pilla ut. Aaaaargh! Är så trött på detta.
Tänk när man gick med mjölkspannen till affären och tryckte på en knapp……
#1 Ja, ibland verkar förpackningen nästan viktigare än innehållet.