# Miljö. Natur. Djur.
Author: WiseGrunt89

Ett tydligt problem som blir mer vanligt varje år nu och som tyvärr blir värre är att aktivism verkar ta plats från miljön.

Vad hände med miljöfrågor? Det är bara snack om klimat hela tiden och ofta fokus på saker som till synes irrelevant så skriver det längre ner.
Skulle hellre ha fokus på.

Djurskydd (det är djuren som tar hand om ekosystem som i sin tur sköter miljön)
Naturskydd (Snarare förbygga skada på något sätt snarare än att hjälpa. Skräp, för mycket avveckling  av naturområden osv viss vi behöver bostäder men djuren behöver plats att bo och det platser som finns får inte skadas oavsett skog eller hav. Plast som olja osv.)

Kanske motverka fiskförsäljning  eller allt med hav att göra för att låta dessa återhämta sig .
Om vi tror livet började från havet så bör det vara en av det viktiga sakerna att skydda ur planets åtanke.

Läkemedels tester som ppiller, mikroplaster och annat skit måste bort.

Att tänka på klimat innan man löst det akuta är absurt.
Det är som att bara i en brinnande byggnad och säga att en kommer träffar jorden om 200 år då fokusera på det istället för elden men klart människor föredrar sin hedniska livstil istället för att lösa problem.

## Comment 1
Author: WiseGrunt89

#0: för dagens klimatpolitik är exempelvis att gnälla över koldioxidutsläpp medans man skapade plastskatt som gör att människor byt från plastpåse gjort av sockerrör framför kinesiska plastpåsar.
Inte bara det folk köper papperspåse att bära hem den dåliga påsen för att elda upp natur i onödan då den inte kan återvändas.

Köp plastkasse och använd är 1 kasse.
Att köpa plastkasse i papperskasse är 2 kassar.
Nu köper man ju på rulle men dem flesta har dem hemma men köper papper varje gång...

Man drar ner energiproduktion och motiverar alla att använda mer el till bilar, cyklar osv 
Bensinpriset var åt helvete men blev bättre.
Vilket gör att alla priser på allt stiger så GG..

Varför måste man välja sunt förnuft eller aktivism?

Tänk om vi hade ett miljöparti som handlade om miljö, utan klimat och feminism.
Fokus på ekosystem.
Vill vi lösa sådant då funkar det inte med trams.

Dessutom klimatförändring är en garanti och vi är irrelevanta.
Det var en istid. Nu är det inte det och vi tog inte bort den. Så borde bli varmare med eller utan oss den kanske takten gör lite skillnad men men. Vi har akuta problem med djurarter som utrotad och föroreningar.

## Comment 2
Author: Pyttelite

#1: Förstår inte riktigt ditt resonemang om kassar.

Är det inte så att många gått över till kassar som kan användas väldigt fler gånger än en eller två?
