# Sorterar du värmeljusen rätt?
Author: Pyttelite

***Du ska pilla loss den lilla vekeshållaren innan du lämnar båda delarna till återvinning.***

Gör du som man ska eller struntar du i att separera hållaren från koppen?

## Comment 1
Author: Pyttelite

För en gångs skull är jag ordentlig och pillar bort varje gång jag slänger.

## Comment 2
Author: Tarotstollan

Jag lägger dem tillsammans.
Vi har bara en metallåtervinning, så vart skall man lägga de två delarna?

## Comment 3
Author: Pyttelite

#2: De kan läggas tillsammans men de ska separeras först.

De smälter vid olika temperaturer och sitter de ihop brinner aluminiumet upp.

## Comment 4
Author: Pyttelite

Här ser man hur man kan pilla bort och varför.

## Comment 5
Author: Magi-cat

Japp, jag pillar loss.

## Comment 6
Author: Tarotstollan

#3. Aha, vad bra! Det visste jag inte.

## Comment 7
Author: Carmarino

#3: Bra att veta. Har hört så många olika bud på hur de ska sorteras att jag inte vetat hur jag skulle sortera dem. Brukar pilla loss vekeshållaren, men jag har inte vetat att man kunde slänga bägge i metalllåtervinningen (har varit lite olika budskap där). Så nu vet jag hur jag ska göra i fortsättningen. 👍

## Comment 8
Author: Pyttelite

#7: Tyvärr finns det säkert lokala regler för enkelt ska det inte vara. ☹️

Har svårt att förstå att det ska vara så krångligt men viktigast är det att separera vekehållare och kopp.

## Comment 9
Author: Carmarino

#8: Ja, men det är förmodligen bättre att separera dem och lägga dem i metallåtervinningen, än att inte återvinna alls utan lägga dem i restavfallet. Läste någonstans att man skulle ta antingen koppen eller hållaren (minns inte vilken) till återvinningsstationen, men jag tror inte där någon som tar sig dit för att slänga några värmeljusbehållare. Då hamnar de nog i restavfallet istället.

## Comment 10
Author: Pyttelite

#9: Vi har dessbättre sopsorteringsmöjligheter i vårt soprum annars hade det inte blivit gjort.

## Comment 11
Author: Carmarino

#10: Vi har bara metallåtervinning i ett kärl, så framöver kommer jag att slänga värmeljusbehållarna där.

## Comment 12
Author: Pyttelite

#11: Fast det är väl där de ska slängas. Nästa steg sorteras metallerna med magneter och aluminium är inte magnetisk.

## Comment 13
Author: Carmarino

#12: Ja, det är så jag har förstått det, men efter att läst lite olika "råd" så började jag undra om det stämde. Det var så många olika versioner att jag till slut inte visste var jag skulle lägga behållarna.
