# 15-minuters staden och klimatnedstängningar
Author: [Borttaget]

I 15-minutersstaden har du alla förnödenheter inom 15 minuters gångavstånd. I och med att du rör dig mindre i samhället så minskar ditt klimatavtryck och planeten kommer att räddas. Staden Oxfordshire i Storbritannien ska bli denna typ av  stad med start år 2024. Staden kommer att delas in i zoner där medborgarna är tillåtna att röra sig fritt.  Farbror Schwab applåderar 


https://jmm.nu/15-minutersstaden_klimatnedstangningar_oxford_/

## Comment 1
Author: johan

Undrar vad som är mest troligt:

1. Du kommer tycka den här typen av tolkningar är genanta om 15 år
2. Jag kommer tvingas inse att ”shit, konspirationsteoretikerna fick faktiskt rätt” om 15 år
3. Du kommer sluta med versala rubriker

För övrigt har vi ju redan begränsningar i trafik. Trängselskatt, dubbdäcksförbud och du får bara köra till ÅVC 10000 gånger  gratis.

## Comment 2
Author: Syntium

Är det dåligt att ha saker på nära håll..?

## Comment 3
Author: johan

#2: Det är ju som vanligt att man drar överdrivna slutsatser. Någon säger "vi ska minska fossil biltrafik och det kommer kosta mer att köra mer" så tolkas det som "vi ska förbjuda människor att röra sig fritt och stänga in dom i ett fängelse med mjuka murar".

## Comment 4
Author: Fornöga

DN uppmärksammar att Stockholm är nära att uppfylla kriterierna för 15-minutersstaden[.](https://www.dn.se/sverige/stockholm-nara-att-vara-en-15-minutersstad/)

## Comment 5
Author: johan

#4: Och nu räknar vi ner till knäppskallarna kommer tolka artikeln som att Stockholm är nära att bygga en ringmur runt staden och stänga in invånarna.
