# Så återvinner Apple iPhones
Author: johan

Här är en video om Apples arbete med att återvinna material från iPhones på ett mycket mer detaljerat sätt än man kunnat göra tidigare. 

Apple har i dagarna också släppt sin årliga miljörapport och nu är 1/5 av all produktion från återvunna material. För aluminium, som förbrukar mycket energi för att framställas, återanvänds ännu mer och många produkter använder 100 % återvunnen aluminium.

## Comment 1
Author: DesK

Bra jobbat! 👍 Undrar hur övriga mobilfabrikanter gör?

## Comment 2
Author: johan

Jag tror det vanliga är att man typ tar ut batteriet, sedan maler ner resten för att så gott man kan sortera ut metaller, glas, plast, papper.

## Comment 3
Author: Niklas

Jäklar, vad hon pratar fort. Jag undrar om de spelar upp filmen på 120 procent av hastigheten eller nåt. 🙂 

Smart att tänka på återvinningen när man bygger produkterna så att de är maskinellt isärtagbara. Tufft med kylprocessen för att få limmet till batterier att släppa. 👍🏻
