# Granbarkborren - hotet i våra skogar
Author: Pyttelite

Granbarkborren har nu hittat fram även till stadsnära skogspartier.

I strövområden i stadsnära natur har jakten på Granbarkborren pågått nästan hela sommaren.

Angripna granar har avverkats och fällor har satts ut.

Hur ser det ut i din närmiljö - har du sett spår av Granbarkborren?

”Granbarkborren är den insekt som gör mest skada på våra granskogar. 

På dessa sidor hittar du information om allt ifrån granbarkborrens biologi och svärmning till hur du hittar och bekämpar den.”

https://www.skogsstyrelsen.se/bruka-skog/skogsskador/insekter/granbarkborre/

## Comment 1
Author: Sindri

Sådär blir det när man satsar på monokulturer. Vi har alldeles för mycket granplanteringar. Läs Trädens hemliga liv, så förstår ni.

## Comment 2
Author: Pyttelite

#1: Jo så kan det vara men på de ställen avverkning skett i stadsnära skog är det blandskog så det håller inte som hela förklaringen.

Granbarkborren trivs i varmare klimat och det har ju varit varmt några somrar på raken.

## Comment 3
Author: Sindri

Kan det inte vara så att monokulturen är det som gör det möjligt för borren att föröka sig så kraftigt? Barnkammaren så att säga.

## Comment 4
Author: Caeli

"Barnkammaren" finns väl ofta i träd som redan är försvagade av tex torka eller stormskador.

Barkborreangreppen ökade efter den torra sommaren 2018. Likaså efter Gudrun då det fanns många vindfällen. En frisk och välmående skog har lättare att stå emot.

## Comment 5
Author: Pyttelite

Ja fast i vårt fall finns det i stadsnära skog och naturreservat.

Tråkigt att det blivit så många angrepp men viktigt att det faktiskt syns även för dom som inte är skogsbönder.

## Comment 6
Author: Codonopsis

Jag råkar bo i den del av Sverige där angreppen är förödande, dessa gråa granar överallt.

Granbarkborre har alltid funnits men har egentligen inte uppfattats som någon större skadeinsekt annat än där det förkommit stora stormskador.

Men nu är situationen en annan, våra granplantager är oerhört känsliga, det är alla monokulturer. Det är ingen nyhet egentligen men ändå valde vi att plantera dessa träd som egentligen hör hemma i ett taiga klimat med fukt och kyla. Som alltid är det ekonomin och inte kunskapen som fått råda, granar växer snabbt och ger därmed  en förhållandevis snabb ekonomisk  återbäring.

Sommaren 2018 brakade det loss på allvar. Gran trivs dåligt i värme och torka, stressade träd sänder ut doftsignaler som barkborren identifierar. Granens försvar är kåda som väller fram i hålet som barkborren gör i barken. Men försvagade träd förlorar också sin försvarsförmåga.

Den varma sommaren gjorde att barkborren svärmade flera gånger under perioden och så har det fortsatt. Klimatförändringar har gynnat skadeinsekten och granplantagerna är lätta offer.

Granbarkborren har gjort stor ekonomisk skada de senaste tre åren men än är vi inte uppe i samma nivåer som i Mellaneuropa. Bilder därifrån på enorma skogsområden som dött är deprimerande att se och det är väl vad som väntar oss här också. 

Koldioxid är inte livets gas om nu inte alla har förstått det för länge sedan.

## Comment 7
Author: Pyttelite

#6: Tråkig utveckling oavsett orsak.

## Comment 8
Author: Pyttelite

***”Hopp om minskade granbarkborreskador 2021”***

*Information från SLU om Granbarksborrens härjande.*

https://www.slu.se/ew-nyheter/2021/1/hopp-om-minskade-granbarkborreskador-2021/

## Comment 9
Author: johan

Är det denna som trivs när klimatet blir varmare? Så att när det är milda vintrar så lyckas den övervintra och försöka sig ännu mer?

## Comment 10
Author: Pyttelite

#9: Ja men den är oxå flitigt förekommande när man kör monokulturer.

## Comment 11
Author: johan

Tycker det är oroande med att det nästan alltid är monokulturer när man återplanterar träd. Känns som det kommer få tråkiga konsekvenser och inte alls vara så bra som man vill tro när man ”klimatkompenserar”.

## Comment 12
Author: Pyttelite

#11: Håller med skogsbruket ska vara effektivt på kort sikt - även om man försökt att vända skutan.

Värst är det i tex Tyskland dör det är än mer monokultur i skogarna.

## Comment 13
Author: Caeli

Vill man få in fler trädslag i den svenska skogen måste man även reglera viltstammen. Många skogsägare väljer att plantera gran för att slippa få hela nyplanteringen uppäten av älg.

## Comment 14
Author: Pyttelite

#13: Ja det är mer komplicerat än vad man kan tro till en början.

## Comment 15
Author: LBB

Ställ frågan varför vi har dessa monokulturer.
Svar
1 alla de beten och åkerlappar som planterats igen sedan 1945 planterades med gran.  Hög bonitet = hög tillväxt , helt enligt de rekommendationer som skogsvårdsstyrelsen gett.

2 Av samma orsak planterades gran på "tallmark" + det faktum att klövviltet betade sönder tallplanteringarna.

Gran på "tallmark" lider av värme o torka och drabbas lättare av parasiter.
Gran på åkermark växer snabbt, och gallras hårt vilket gör den mottaglig för parasiter.

Jag själv har de senaste 35 åren sakta börjat ställa om till mer löv och tall.

Men vad folk inte förstår är att skogsbruk handlar om flera hundra år innan man ställt om. 

Skogsägaren har 3 aktörer att ta ställning till

Avkastning 
Miljökrav
allemansrätt.

endast den första finansierar både hans uppehälle och en omställning av skogen. De andra 2 bara parasiterar

## Comment 16
Author: Pyttelite

***En ny studie visar att skogens sårbarhet för skadliga insekter ökat. I takt med att klimatet blir varmare och skogar blir äldre blir risken för insektsskadegörare större.***


https://www.svt.se/nyheter/vetenskap/varmare-klimat-stressar-traden

## Comment 17
Author: Sindri

Och som redan sagts - monokulturer är alltid skadligt. Det behövs en ny skogspolitik i landet.

## Comment 18
Author: Pyttelite

#17: Det finns många olika orsaker till granbarksborrens utbredning tyvärr kanske även miljöpolitiken om gammelskog även bidrar.

## Comment 19
Author: Pyttelite

***Forskare vid Sveriges lantbruksuniversitet (SLU) har upptäckt nya ljusreflektioner som första tecken på försämrad trädhälsa, och använt dessa för att utveckla modeller som identifierar fler barkborreangripna träd i ett tidigare skede. Med de nya modellerna kan nu 80 % av de attackerade träden upptäckas innan en ny generation barkborrar lämnar stammen, vilket kan jämföras med tidigare metoder som identifierat 30 % av de angripna träden.***

Läs mer här:



https://www.slu.se/ew-nyheter/2024/9/gront-ljus-for-tidigare-och-storskalig-identifiering-av-barkborreangripna-granar/
